Tavanların montaj kolaylığına göre sıralanması

/ ASMA TAVANLARIN MONTAJ KOLAYLIĞINA GÖRE DERECELENDİRİLMESİ

Montaj ve sökme kolaylığına göre asma tavan seçimi için öneriler

Hangi tip asma tavan en hızlı şekilde kurulur? Hangi tür asma tavan, tesisatlara ulaşmak için en kolay şekilde sökülebilir? Görünümden ödün vermeden hangi tavan sökülebilir ve sonra yeniden monte edilebilir? Bu ve diğer soruların yanıtları aşağıda.

Bu derecelendirmeye neden ihtiyacınız var? Tavan tesisatlarının çoğu odanın sadece birkaç alanından geçiyorsa, kombine bir asma tavan düşünmek mantıklıdır. İlk olarak, herhangi bir kombine tavan zaten bir tasarım çözümüdür. Bu nedenle, standart sistemlerden daha muhteşem görünecektir. İkinci olarak, odanın sürekli erişime ihtiyaç duyduğunuz bölümüne, kolayca sökülüp takılabilen bir tavan monte edebilirsiniz. Ve böylece kolay erişiminiz olacaktır. Ancak bu tür çözümlerin planlama ve tasarım aşamasında dikkate alınması gerekir.

Asma tavan tipine bağlı olarak montaj özellikleri

İlk kurulum aşaması tüm asma tavan tipleri için aynıdır. İlk adım, asma tavan seviyesini işaretlemek, duvar L-profilini kurmak, askıları işaretlemek ve kurmaktır. Ve sonra bazı farklılıklar başlar.
T-profil tavan ve panelleri
Bu kategorinin ayırt edici özelliği, tavan panellerin yerleştirildiği bir T-profil destek sistemidir. Paneller farklı tiplerde olabilir: mineral, akustik, metal, ızgara, aynalı ve diğerleri. Askılar takıldıktan sonra ana T-profiller monte edilir. Daha sonra tavan panelleri T-profil yapısına döşenir. Standart panel boyutları 600x600 mm, 1200x600 mm veya 1200x1200 mm'dir.

Kurulum/söküm zorluğu
Kurulum: kolay
Sökme: kolay
Söküm sırasında hasar olasılığı: düşük
Kasetli T15 Petek Asma Tavan
T15 Petek Asma Tavan, T profilli tavanlarda kullanım için özel bir kaset (modüler) sistemidir. Panelli tavanlarda olduğu gibi, ana T-profiller önceden monte edilmiş askılara sabitlenir. Daha sonra T15 Petek Asma Tavan kasetlerini monte etmek ve ardından bunları T-profillerin yapısına yerleştirmek gerekir. 

Montaj/demontaj zorluğu
Montaj: orta
Sökme: kolay
Söküm sırasında hasar olasılığı: düşük
Klasik ve Piramit Petek Asma Tavan
2400 mm ve 600 mm Petek Asma Tavanın ana rayları, monte edilen askılara takılır. Ardından, Klasik veya Piramit Petek Asma Tavan kasetleri monte edilir ve ana rayların destek yapısına yerleştirilir. Aynı zamanda her kasetin, ana raylar üzerindeki ilgili oluklara girmesi gereken kendi kilitleri vardır. Petek Asma Tavan hücresinin boyutu ne kadar küçükse, kasette o kadar fazla kılavuz ve daha fazla kilidin yerine oturtulması gerekir.

Сложность монтажа/демонтажа
Kurulum: zor
Söküm: zor
Söküm sırasında hasar olasılığı: orta
Baffle Asma Tavan: Linear Baffle Asma Tavan ve Vektörel Baffle Asma Tavan
Baffle Asma Tavanlarda tırnaklı taşıyıcı askılara tutturulur. Daha sonra çıta monte edilir - yerine oturana kadar küçük bir kuvvetle çapraz çubuğun kilidine bastırılmalıdır. Bir çıta üzerindeki kilit sayısı uzunluğuna bağlıdır - kirişler arasındaki ortalama mesafe 1000 mm'dir.

Montaj/demontaj zorluğu
Montaj: orta
Sökme: orta
Demontaj sırasında hasar olasılığı: ortalamanın altında

Asma tavanın bazı bölümlerinin sökülmesinin özellikleri

Asma tavanın bazı bölümlerinin sökülmesi, tavanın arkasındaki tesisatların bakımı veya değiştirilmesi için gereklidir.

Sökmek için en basit tavan konstrüksiyonu T-profiline dayalı tavanlardır. Böyle bir tavanda T15 Petek Asma Tavan kasetleri destekleyici yapıdan çıkarmak yeterlidir ve tesisatlara erişimi kolay olacaktır.

Baffle Asma Tavanın sökülmesi zor bir işlem değildir. Kilit bölgesindeki çıtayı hafifçe uzatmak gerekir ve kolayca çıkarılır.

Klasik ve Piramit Petek Asma Tavanlar, profillerin kilitlerini bükmemek için çok dikkatli bir şekilde sökülmelidir. En büyük zorluk, yapıdaki kilit sayısının nispeten fazla olmasıdır, bu nedenle dikkatli bir şekilde ilerlemeniz gerekir.

Image
Asma Tavan üretimi