Asma tavanlar için tasarım fikirleri

Tavan yüksekliğinin personelin konforunu ve performansını nasıl etkilediği: pratik öneriler (+ 9 foto)

Farklı asma tavan türlerini bir araya getirerek ofiste istenilen çalışma ortamını nasıl oluşturabiliriz? Bir örnek üzerinden gidelim.

Giriş:

İş merkezinin en üst katında bulunan, büyük pencereleri ve yüksek tavanlı bir ofis örnek olarak alındı. Bu açık tip standart bir ofis olduğunu varsayalım. Tasarım hedefimiz, personel için rahat bir çalışma ortamı, ziyaretçilere konforlu atmosfer, ve aynı zamanda şirket elemanlarını mevcut görevlerini tamamlamaya teşvik edecek bir alan yaratmaktır.

ÇALIŞANLARIN VERİMLİLİĞİNİ ETKİLEYEN ANA FAKTÖRLER.

İşcilerin verlimliliğini artıran çeşitli faktörler uzmanlarca tanımlanmıştır:

1. AKUSTİK KONFOR:

Yüksek tavanlı mekanlarda rahatsız edeci ve dikkat dağıtaci nedenlerden biri yankı ve yansıma gibi ses efektleridir. Dolayısıyla, akustik konfor rahat bir işyeri ortamı yaratılması için şarttır.

2. YÜKSEK TAVANLAR:

Yüksek tavanlar, her bir çalışana daha fazla oksijen miktarı ve daha iyi hava sirkülasyonu sağlar. Bu, personelin refah seviyesini yükseltir ve bulaşıcı hastalık riskini azaltır. 

Göz sağlığı da oda yüksekliğiyle doğrudan ilişkilidir. Yüksek tavanlı yerlerde, aydınlatma cihazları uygun bir seviyede yerleştirilir ve daha dağınık ve yansıtılmış bir ışık sağlanır. Böylece sinir sisteminin gerginliği azalır ve çalışma performansı korunur.

3. "KATEDRAL ETKİSİ":

"Katedral etkisi", bir odadaki tavan yüksekliğinin insanların bilişsel süreçlerini nasıl etkilediğiyle ilgilidir. Yüksek tavanlı bir odada, insanlar yaratıcı ve soyut düşünme yeteneklerini kullanmaya başlarlar. Kendi hayal gücünü ve yaratıcılığı kolayca birleştirir.

Alçak tavanlı bir odada ("katedral etkisi" açıklamasına göre), kişi somut, ayakları yere basan bir şekilde düşünür, bir bütüne değil, ufak şeylere ve ayrıntılara odaklanır, senteze değil, analize meyillidir, kendi bilgiçliği ve nüanslara gösterdiği dikkat de dahil olmak üzere küçük işçilik işlemleri gerçekleştirebilir.

TASARIMIMIZDA KULLANILAN ÇÖZÜMLER; AYRINTILARA GÖZ ATALIM:

Bu mekanda, çalışma performansını artıran birkaç fikir aynı anda uygulanmıştır. Dolayısıyla, belirli sorunların çözümü için birkaç çeşit asma tavan türü farklı seviyelerde kullanılmıştır.

1. AKUSTİK TAVAN:

Fotoğraflarda net görünmese de, tüm mekanda KRAFT Fortis T-profil iskeleti üzerinde akustik panellerle düzenlenmiş asma tavan uygulanmıştır. Asma tavan zeminden 6 metre yüksekliğinde yerleştirilmiştir. T-Profil ve paneller siyah renklidir ve aydınlatmanın bulunduğu yer daha alçakta olduğundan tavan neredeyse hiç görünmez. Bununla birlikte, yankı ve ses yansımasını azaltır odada akustik konfor yaratarak işlevini mükemmel bir şekilde yerine getiriyor.

T-Profil taşıyıcılı asma tavanlar, diğer asma tavan türlerinden farklı olarak opaktır. Ancak konumun yüksekliği nedeniyle ofiste yeterli seviyede hava dolaşımı sağlanmış, havalandırma sistemi akustik tavanın altına yerleştirilmiştir.

Binanın iç kısmı boyunca koridor, resepsiyon ve dinlenme alanları yer almaktadır. Buradaki tavan yüksekliği 6 metreye kadar olup çalışanlar için burada bulundukları sürece beyin aktivitesini değiştirerek biraz soluklanma imkanı sağlar.

Daha önce belirtildiği gibi, yüksek tavanlar yaratıcılık ve soyut düşünme için uygundur, ancak rutin ofis işleriyle uğraşan personel için ne yapılabilir? Bu durum için çalışma alanında ikinci bir asma tavan katmanı oluşturulmuştur.

2. ÇALIŞMA ALANINDA VEKTÖREL TAVAN:

Çalışma alanı binanın dış yarıçapı boyunca yer almaktadır. Ayrıca binanın bu kısmında birkaç açık toplantı ve mola odası bulunmaktadır. Bu odalar yaratıcılık için tasarlanmıştır ve bu nedenle "katedral etkisine" göre, alçak tavan katmanı uygulanmamış ve tavanlar 6 metreye kadar yükseltilmiştir.

Geri kalan çalışma alanlar, ayrıntılara konsantre olmayı gerektiren günlük işlerle uğraşan işçiler için tasarlanmıştır. Bu maksatla, bu bölümlerde KRAFT Vektörel asma tavan kurulmuştur. Tavanlar, rahat bir iş ortamı yaratacak şekilde yaklaşık 3 metre yüksekliğindedir. Burası, çalışanın "yüksek maddelere" dalmasını önler, aynı zamanda kendisini baskı altında hissetmesine de neden olmaz.

Çalışma masaları ile paralel düzende yerleştirilen Vektörel asma tavan, yapı tavanındaki tesisatları gizler ve hava dolaşımını engellemez. Ekonomik ve yüksek aydınlatma düzenini bir araya getiren KRAFT G-Led armatürleri çalışma yüzeylerinin ışıklandırılması için kullanılmıştır.

3. YEMEK ALANINDA PETEK ASMA TAVAN GRILLATO PİRAMİT:

İkinci katman asma tavan ofisin yemek alanında da yerleştirilmiştir. Fakat, bu sefer lineer paneller yerine KRAFT petek asma tavan Grillato Piramit kullanılmıştır. Tavan yüksekliği çalışma alanındaki gibidir, ancak bir nüans üzerinde durmak gerekir. Grillato Piramit petek asma tavanların, tavan üstü boşluğunu gizleme özelliği diğer asma tavan tiplerine göre (Grillato Klasik, Grillato T-15, Baffle asma tavan, Vektörel asma tavan) daha yüksektir. Bundan dolayı, çalışma alanında uygulanan lineer tipli asma tavanlara göre, buradaki tavan daha masif görünür. Sonuç olarak, belirli bir süre sonra insanlar böyle bir odada bulunmaktan sıkılmaya başlar ve uzun süre kalmak istemezler. Aynı zamanda, bu tip asma tavan 50-100 santim daha yükseğe yerleştirildiğinde tam ters bir etki elde edilir - Grillato Piramit uygulanan tavanlar daha hafif ve şeffaf bir izlenim yaratır.

SONUÇLAR:

Modern psikoloji, günlük yaşamda uygulanabilir pratik çözümler üzerinde çalışmaktadır. Bir ofis tasarımı örneğini kullanarak, doğru seçilmiş ve konumlandırılmış asma tavanların çalışma koşullarının iyileştirilmesinde ve çalışanların motive edilmesinde büyük önem taşıdığı gösterilmiştir. 

Yeni keşifler ve ilham dolu günler dileriz!

Ofisin toplantı salonlarındaki asma tavan kotu 6 metredir
Ofisin dinlenme bölümündeki yüksek tavan ve yumuşak aydınlatma
Resepsiyon ve koridor yüksek tavanlı bölümde yerleşir
Yemek yeme bölümündeki Petek asma tavan Grillato Piramit alçak yükseklikte yerleştirildiği için masif görünür
Ofisin 3 metre yüksekliğinde yerleştirilen Grillato Piramit bölümlerinde belirli bir süre sonra insanlar sıkılmaya başlar ve uzun süre kalmak istemezler
Çalışma bölümündeki Vektörel asma tavan masalarla paralel düzende yerleştirilmiştir.
3 metre yükseliğinde yerleştirilen vektörel tavan, buradaki işçilerin sıkılmasına neden olmamakta, ayrıntılara konsantre olmaya yardımcı olur.

Popüler Makaleler

Lake Plaza Alışveriş Merkezi: KRAFT Baffle Tavanlarıyla Pratiklik ve Tasarımın Buluştuğu Yer

Lake Plaza alışveriş merkezi iç mekanı, işlevsellik ve tasarımın bir araya geldiği bir sentezi sunuyor. Tasarımcılar tarafından KRAFT asma tavanlarla gerçekleştirilen yaratıcı fikirler, ziyaretçiler için hoş ve konforlu bir alan oluşturmuştur

Epicenter Alışveriş Merkezi: Esnek Tırnaklı Taşıyıcı Üzerinde KRAFT Baffle Asma Tavan

Esnek bir taşıyıcı üzerine yerleştirilen baffle asma tavanlar , olağanüstü ve dikkat çekicidir. Bu nedenle Epicenter Alışveriş Merkezi'nde bulunan FoodMarket bölümünde böyle bir asma tavan tercih edilmiştir

Ahşap Görünümlü KRAFT Baffle Asma Tavan: Bir Restoran İç Mimarisinde Doğanın Enerjisi

Tasarımcı bir asma tavan - iç mekanda gerekli atmosfer yaratılması için ideal bir araçtır. KRAFT baffle asma tavanları uygulanan Greenwood restoranı bu fikrin hayata gerçekleşmesinin güzel bir örneğidir

Asma tavan trendleri 2024 - KRAFT uzmanlarının “Architektura i biznes” dergisindeki Değerlendirmesi

“Tavanlar ve Tavan Kaplamaları - 2024 Trendleri” özel proje kapsamında, Avrupa'nın saygın dergisi “Architektura i biznes” yayın kurulu, KRAFT Deckensysteme uzmanlarından bir fikir paylaşımı istedi. Aşağıda makale çevirisini bulabilirsiniz

Yüzme Havuzlu İstirahat Alanında KRAFT Baffle Asma Tavan (+5 Fotoğraf)

Güneş, rüzgar ve su... KRAFT baffle metal asma tavanın iyi dostları olmayabilir ama kesinlikle düşmanı da değil!

Haberler

Image
Asma Tavan üretimi