Asma tavanlar için tasarım fikirleri

Hacimli Baffle Asma Tavan ile Sıradışı Tasarım Çözümü (+13 Fotoğraf)

Chagari restoranının fotoğraf röportajı; baffle asma tavanın yardımıyla ziyafet salonlarında unutulmaz iç mekanlar oluşturmanın güzel bir örneği.

Otel ve restoran sektöründe rekabetin yüksek olduğu kimse için sır değil.  Restoran işletmecileri, rakiplerinden farklılaşmanın yollarını bulmak için inanılmaz çaba sarf ediyorlar. Misafirleri etkilemek için özgün bir iç mekan tasarımı kullanmak da bu yollardan biri. Bu çözüme Lviv şehri yakınlarındaki Chagari otel ve restoranın yenileme sürecinde başvurulmuştur.

Yenileme çalışmaları, restoran ve ziyafet salonu olmak üzere iki bölümde gerçekleştirildi. Kullanılacak asma tavan tasarımı dahil olmak üzere tüm mekan dizaynı, odaların kullanım amacına göre özenle hazırlandı. Her iki salonda da hacim algısı yaratan KRAFT baffle asma tavan konstrüksiyonları kuruldu. Bu etki, farklı yüksekliklerdeki KRAFT baffle tavan panellerinin kullanılmasıyla elde edildi. Baffle tavan panellerinin yüksekliği 70 mm'ye kadar değişebilir. KRAFT, 35 mm ile 105 mm arasında değişen yüksekliklerde baffle tavan panelleri üretmektedir.

Ziyafet Salonu: Yuvarlak şekilli iki katmanlı baffle asma tavan

Açık tonlarda tasarlanmış iç mekanla birlikte beyaz renkli baffle asma tavan, ferahlık ve hafiflik katmıştır. Odanın merkezinde, etkinliğe özel süslenecek yuvarlak bir asma tavan konstrüksiyonu yerleştirilmiştir. Kalan bölümün tavan kaplaması, 104 mm aks aralığıyla yerleştirilen 35 mm yüksekliğindeki KRAFT baffle asma tavan ile yapılandırılmıştır. Bu düzen, mekanın genel renk tonuyla uyum sağlar, ancak panel sıraları arasındaki boşluk sayesinde düz beyaz bir görünüm yerine daha estetik bir hava yaratır.

İşin sırrı, asma tavanın şekil ve hacmi, 105 mm yüksekliğindeki baffle tavan panelleriyle oluşturulan çemberler sayesinde elde edilmiştir. Bu, teknik olarak basit ancak etkili bir çözümdür. Baffle asma tavan, KRAFT tırnaklı taşıyıcılar üzerine 52 mm adımlarla sabitlenebilir. Asma tavanın genel düzeni 104 mm aks aralığıyla yerleştirilirken, aralıklara ek sıralar eklenmiştir. Sonuç olarak, farklı yükseklikteki paneller ardışık olarak sıralanarak, 52 mm aks aralığında bir asma tavan oluşturulmuştur.

Baffle asma tavan panelleri, imalat yerinde talep edilen uzunluklarda kesilebilir (proje hazır olduğunda ve gerekli ebatlarda panellerin sayısı belirlendiğinde). Kesim payı öngörülerek, baffle asma tavan panelleri montaj esnasında kolayca kesilebilir.

Görüldüğü gibi, bu tür baffle asma tavan tasarımları pratikte kolayca uygulanabilir.

Restoran: İki renk ve ebatlarda baffle asma tavan

Restoranın ana salonunda, ziyafet salonundan biraz farklı bir yaklaşım sergilenmiş olmasına rağmen, yine KRAFT baffle asma tavan kullanılmıştır. Fotoğraflardan da görülebileceği gibi, asma tavan mekanın tüm alanına değil, sadece merkezine uygulanmıştır. Standart baffle asma tavanı kullanmak yerine bir özgünlük katmak için farklı bir çözüm benimsenmiştir. Bunun için iki farklı yaklaşımdan faydalanılmıştır. Birincisi, iki farklı renkte baffle tavan paneli kullanılmıştır. İkincisi, ziyafet salonunda olduğu gibi farklı yüksekliklerde paneller kullanılarak hacim katılmıştır. Sonuç olarak, misafirlerin dikkatini çekecek, tavanda 'düzenli' bir kaos yaratılmıştır.

Sonuçlar

İncelenen bu projeden iki temel sonuç çıkarılabilir.
1. Baffle asma tavan, yaratıcılığa olanak tanıyan bir şekilde geliştirilmiştir. Baffle asma tavan tasarım çözümleri, renk, yükseklik, genişlik, aks aralığı, birbirine göre yerleştirilme şekli ve diğer faktörlerin kombinasyonuyla sonsuz sayıda tasarım geliştirme olanağı sunar. Bu kadar çok seçenek olması, mühendislik açısından zorlayıcı bir durum yaratmaz. Her şey sizin hayal gücünüze bağlıdır.
2. Uygulanacak olan herhangi bir tasarım çözümüne bakılmaksızın, baffle asma tavanların işlevselliğini etkilemez. Bu asma tavanlar, üzerindeki boşluklara kolayca erişim sağlamanın yanı sıra yapı tavanındaki tesisatları da gizler.

Popüler Makaleler

Baffle Asma Tavan Kullanılan Şık Bir Tasarıma Sahip Kuaför Salonu (6 Resim)

Erkek kuaför salonlarının iç mekan dizaynının sıkça loft tarzında yapıldığını gözlemleyebiliriz. 

Bir sağlık merkezinde Baffle asma tavan: ahşap ve metalin uyumlu bir kombinasyonu

Tasarımcılar, Morshyn'deki bir otel ve sağlık kompleksinin şık iç mekanında ahşap unsurları ve KRAFT baffle asma tavanlarını ustalıkla birleştirdiler

KRAFT Baffle Asma Tavanların Açık Havada Kullanımı Ahşabın Mükemmel Alternatividir.

KRAFT Linear Baffle Asma Tavan, dış etkenlere maruz kaldığında dekoratif özelliklerini kaybetmez

Işıklarla Donatılmış Baffle Tavan Panelleri ile Kaplı Bir Müstakil Evin Girişi (+13 fotoğraf)

Baffle asma tavan panelleri dış mekânda kullanılabilir mi? Müstakil bir evde bu paneller nasıl uygulanabilir? Bu gibi soruların cevaplarını fotoğraflar üzerinden bulmaya çalışalım.

Yenilenmiş BRSM-Nafta Petrol İstasyonunda Tasarımcı KRAFT Baffle Asma Tavan

Aralık 2023'te BRSM-Nafta, yenilenmiş dizaynlı 215. petrol istasyonunu açtı. İç mekanda kullanılan ilginç çözümlerden biri KRAFT baffle asma tavanların uygulanması oldu

Haberler

Image
Asma Tavan üretimi