Asma tavanlar için tasarım fikirleri

Lake Plaza Alışveriş Merkezi: KRAFT Baffle Tavanlarıyla Pratiklik ve Tasarımın Buluştuğu Yer

Bir alışveriş merkezi iç mekanında uygulanan iki renkli KRAFT baffle asma tavan
Süresi doldu

Lake Plaza alışveriş merkezi iç mekanı, işlevsellik ve tasarımın bir araya geldiği bir sentezi sunuyor. Tasarımcılar tarafından KRAFT asma tavanlarla gerçekleştirilen yaratıcı fikirler, ziyaretçiler için hoş ve konforlu bir alan oluşturmuştur.

Büyük şehirlerdeki hayat, kendi dinamiklerini belirler. İnsanlar günlük birçok görevi en kısa sürede çözümlemek zorundadır. Yoğun nüfuslu bölgelerde yer alan küçük alışveriş merkezleri, bu görevleri yerine getirmede yardımcı olur. Genellikle beton ve plastikten yapılmış olan bu yapılar, pek dikkat çekici değildir. Ancak Lake Plaza alışveriş merkezi sahipleri, iç tasarıma önem vererek farklı bir yaklaşım benimsemişlerdir. Renk şemasında ana motif, Lake Plaza'nın beton bir labirent içinde bir vaha gibi görünmesini sağlayan yumuşak "deniz" renklerinin kullanılmasıdır.

Farklı açılarda dizilen iki seviyeli baffle asma tavan

Lake Plaza alışveriş merkezinde, beyaz ve turkuaz renklerde KRAFT asma tavanlar kullanılmıştır. Beyaz renkli baffle asma tavanlar hacim katıp alanı görsel olarak genişletmek için temel olarak seçilmiştir. Turkuaz renkli baffle tavan panelleri ise mekanın genel renk düzenini canlandırıp desteklemektedir. Ayrıca, tavan panel renkleri iç mekanda bölümlendirme için de kullanılmıştır; beyaz tavan panelleri genellikle mağaza galerilerinin bulunduğu merkezi geçitte, turkuaz paneller ise merdiven ve asansör alanlarına monte edilmiştir.

Tasarımcılar, farklı renklerdeki baffle tavan dizilerinin kesiştiği noktalarda, bölümlenme etkisini artırmak için, panellerin farklı açılarda konumlandırıldığı iki seviyeli bir tavan yapısı kullanmışlardır. Bu teknik, bölümler arasında yumuşak bir geçiş hissi yaratmaktadır.

KRAFT baffle asma tavanlar yapı tavanındaki tesisatı sağlamca gizler

Dekoratif işlevlere ek olarak, baffle asma tavan oldukça pratiktir. Modern alışveriş merkezi binaları genellikle tavanda bulunan elektrik kablolarından güvenlik ve yangın söndürme sistemlerine kadar çeşitli iletişimlerle yoğun bir şekilde donatılmıştır. KRAFT'ın baffle asma tavanları, tavan tesisatını sağlamca gizlerken, yangın söndürme ve havalandırma sistemleri gibi tesisatın çalışmasını da engellemez.
Bu projede, 156 mm aks aralıklı 105 mm yüksekliğinde baffle tavan panelleri kullanılmıştır. Mekanın yüksekliği dikkate alındığında, bu, tavan üstü boşluktaki tesisatı gizlemek için yeterlidir. Panellerin doğru boyut ve aralıkta seçilmesi, malzeme ve kurulum için gereksiz masraflardan kaçınmaya da yardımcı olur.

Lake Plaza alışveriş merkezi örneğinde, baffle asma tavan tasarım fikirlerinin uygulanması için birçok fırsat sunduğuna bir kez daha ikna olduk. Olağanüstü kavramlar ve farklı renk, boyut ve panel göreceli konumlarının kombinasyonları, her türlü ve amaca yönelik mekanda mükemmel iç tasarım sonuçları elde edilmesine olanak tanır.

İlham dolu günler dileriz!

Popüler Makaleler

Ahşap görünümlü iki farkli Baffle asma tavanı – hangisini tercih edelim?

Birinci tasarımda yüksekliği farklı iki çeşit plaka kullanılmış, diğerinde ise tek çeşit plaka uygulanmış. 

Dekoratif bir duvara geçiş yapan Baffle Asma Tavan (+4 fotoğraf)

Baffle Asma Tavan şu amaçlarla kullanılabilir: alanı bölmek, renk vurgularını düzenlemek, tesisat bağlantıları gizlemek

Baffle Asma Tavan kullanarak alışılmadık tavan ve duvar dekoru (+5 fotoğraf)

İç mekandaki Baffle Asma Tavan, dengeli tasarım ve pratikliğin bir örneğidir.

Yüzme Havuzlu İstirahat Alanında KRAFT Baffle Asma Tavan (+5 Fotoğraf)

Güneş, rüzgar ve su... KRAFT baffle metal asma tavanın iyi dostları olmayabilir ama kesinlikle düşmanı da değil!

Haberler

Image
Asma Tavan üretimi